Skip to Store Area:

Cariitti

0 Items - 0,00 Kč | Platba


Význam osvětlení, trendy

Správně zvolené osvětlení může změnit obyčejné věci v luxusní


Chtějte vždy kvalitní osvětlení, vyplatí se vám


Důležitost osvětlení již byla dávno vědecky potvrzena, světlo a jeho barevnost velmi ovlivňují lidskou psychiku. Proto čím dál více zákazníků věnuje pozornost výběru správné žárovky či zářivky do své domácnosti či pracovního prostředí.

Jenže to je pouze to nejmenší, co pro sebe můžete udělat - škála barev světla je daleko rozsáhlejší než jen dva základní typy zářivek ve vašem supermarketu. Správně zvolené světlo šetří vaše oči, méně namáhá váš mozek, ulevuje vám od stresu, design osvětlení vám přináší přidanou hodnotu - nikdo se nechce obklopovat škaredými věcmi, které podvědomě ovlivňují váš vkus, vaše vnímání světa, vaší pohodu. Správně zvolené osvětlení může změnit obyčejné věci v luxusní.

Trvanlivost vašeho osvětlení je také důležitá - chcete si každé dva roky kupovat levné osvětlení, nebo jednou za 20 let opravdu kvalitní a bezproblémové? Stejné je to s bezpečností. Je vhodnější investovat do spolehlivého osvětlení, jež vám nebude vyhazovat pojistky, vydrží i v náročných podmínkách, a nezaviní nebezpečnou nehodu s rizikem požáru.
Pokud si pořizujete osvětlení do veřejného provozu, je potom přímo nutné dodržovat vyhlášky a bezpečnost provozu.

Osvětlení Cariitti se vyznačuje kvalitním zpracováním s použitím moderních materiálů a technologií. Světla Cariitti se dělí na LED světla a světla s jedním centrálním projektorem. Led světla jsou vhodné pro běžné použití v interiérech i exteriérech za předpokladu, že teplota kterou budou světla vystaveny nepřesáhne 80° Celsia. Pro vyšší teploty se používá druhá technologie s jedním centrálním zdrojem světla a světlovody, kterými se světlo rozvádí podle potřeby a přání zákazníka. Dále jsou na výběr různé světelné efekty, které věrně napodobují např. polární záři, plápolání ohně, blýskání hvězd nebo např. všechny barvy duhy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Veřejné provozy a bezpečnost


Lustr Kimmel s krystali Swarovski

Sauna a její součásti, jako je např. ochlazovna, jsou specifická prostředí, která mají jiné požadavky na parametry osvětlení než běžné prostředí. Je to oáza klidu a relaxace.

Podle vyhlášky 238/2011 Sb. je nutné v kolaudovaných, tj. komerčně provozova-ných saunách zajistit nouzové osvětlení ne-jen v prohřívárně, ale i v chodbě, šatně, vnitř-ní ochlazovně a odpočívárně. Toto osvětlení musí mít vlastní zdroj napájení. Kromě toho je nutné instalovat hlavní osvětlení.
Podle stejné vyhlášky je nutné dodržet tuto osvětlenost: – v prohřívárně minimální intenzitu osvětlení 50 lx, – v obou ochlazovnách (vnitřní i vnější) a odpočívárně min. 75 lx, – v chodbě a na záchodě 100 lx a v šat-ně min. 200 lx.

Jak hlavní, tak nouzové osvětlení musí splňovat požadavky dané podmínkami, které jsou v prohřívárně.
Ve výšce 2 m může teplota dosahovat až 110 °C, ve výšce 1,5 m to může být až 80 °C. V sauně je navíc vysoká relativní vlhkost, proto je nutné zajistit tepelnou odolnost všech svítidel i kabeláže a jejich odpovídající krytí, což je podle normy ČSN EN 60529 krytí IP44. (Pozn.:Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a před dotykem drátem a krytím proti stříkající vodě.) Jako kabeláž pro svítidla je v sauně ideální použít silikonové SiHF kabely vhodné pro použití při malém mechanickém zatížení, ve vlhkých i mokrých prostorách a při vysokých teplotách okolního prostře-dí. Jejich provozní teplota je od –60 do +180 °C, krátkodobě +250 °C. Jsou tedy vhodné do vnitřních i venkovních saun.
Praktickým a profesionálním osvětlením do sauny je jeden centrální zdroj světla, tzv. projektor, který je umístěn vně sauny, popř. pod lavicemi, kde teploty dosahují max. 80 °C (v tom případě musí být dodrženo krytí IP44 pro umístění do vlhkých prostor).
Z tohoto projektoru jsou vyvedena speciální skleněná optická vlákna, kterými je světlo rozvedeno do dalších světelných prvků (např. samostatná svítidla, zlaté čočky, teploměry, podsvícení kamen, krystaly Swarovski).

Na výběr je množství čoček, ozdobných zakončení, průměrů vláken i jejich rozdílný počet. Zákazník si může nechat orámovat stěny sauny tenkými paprsky světla či ze stropu úzkým kuželem nasvítit pouze saunová kamna.

Použít světelná optická vlákna se doporučuje proto, že jsou bezpečná a neprobíjí elektrický proud. Velkou výhodou je také variabilita zakončení a možnost různě řešit nasvětlené prostory, tzn. jak intenzivně a kterým směrem budou paprsky světla vycházet, Projektor což je při navozování příjemné atmosféry velmi důležité.

Nejpodstatnější výhodou je však vysoká odolnost a dlouhá život-nost (4 000 h provozu, jednoduchá výmě-na jediného světelného zdroje). Skleněná optická vlákna jsou odolná do 400 °C a vynikají skvělou světelnou vodivostí. Levnější plastová optická vlákna je možné instalovat do běžného interiéru nebo do infrasaun či parních saun – nesmí být přesažena teplota 80 °C.
Jsou-li instalovány do klasické či finské sauny, musí to být na místo pod lavice, max. do výšky zádových opěrek. Jestli-že není toto pravidlo dodrženo, začínají černat a propouštějí ještě méně světla. Další jejich nevýhodou je skutečnost, že propouštějí o 30 % méně světla než skleněná vlákna (jde-li o plně funkční, nový výrobek).
Osvětlení saun pomocí světelných diod LED se nedoporučuje, protože LED potřebují vnější chlazení. Není vhodné umisťovat je do prostor s teplotou přesahující 25 °C, protože se zkracuje doba jejich života a černají.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odpočinek v sauně vyžaduje příjemnou atmosféru


Dodržení zmíněných technických požadavků však ještě neznamená vyřešení problému saunového osvětlení. Zároveň by totiž ze sauny a jejího okolí na návštěvníka měla vyzařovat příjemná a klidná atmosféra, vybízející k relaxaci a zpomale-ní tempa. Je vhodné použít teplejší světlo s teplotou chromatičnosti do 3 000 K. Dodá sauně pocit tepla, lépe zbarví dřevo a působí intimněji než studené světlo, jímž jsou charakteristické LED zdroje. Je dobré vyhnout se jednomu centrálnímu osvětlení, kdy by světlo mohlo oslňovat, ale rozložit osvětlení mezi více menších světelných zdrojů. Takové osvětlení navodí intimnější atmosféru, zjemní a opticky rozčlení jinak malý a jednolitý prostor sauny či okolí.

Zcela nový rozměr saunování i osvětlení dodá spojení klasické sauny se světelnou terapií. Barevný Systém Colour Light od firmy Finská sauna je používán jako hlavní osvětlení sauny a zároveň působí na saunujícího intenzivními barevnými podněty a jejich změnami, což pozitivně ovlivňuje jeho stav mysli (jak už kdysi dávno zjistili i staří Řekové).
Světelný systém obsahuje čtyři různobarevné výkonné halogenové reflektorové žárovky, které jsou umístěny v rohové dřevěné konstrukci. S pomocí dodané ovládací jednotky lze navolit požadovanou barvu, popř. měnit rychlost změny barev či stmívačem korigovat jas.
Další formy světelných terapií a osvětlení do sauny a wellness nabízí také firma Cariitti – do projektorů před světelný zdroj se vkládá barevný kotouč (gobo). Dalším zajímavým řešením je světelný systém imitující polární záři. Optická vlákna jsou vedena do dvou hliníkových lišt, které jsou umístěny za zádovámi opěrkami. Mezi projektor a svazek vláken je zařazen skleněný barevný kotouč s tzv. twinkle efektem – mění se barevnost a intenzita světla. Stejně tak je možné vykouzlit efekt plamenů ohně za kamny. Naprostou novinkou do exkluzivněj-ších saun jsou skleněné panely – např. velký panel od Cariitti nazvaný Fantazia o rozměrech 1 465 × 565 × 36 mm, vytvářející z drceného skla postmoderní abstraktní vzory. Je podsvícen velkým množstvím optických vláken, která jsou vlepena do skleněné tabule. Například modré podsvícení evokuje zobrazení rozdrceného ledu. Menší světelné zdroje pomohu dotvořit jedinečnost sauny – lze jimi např. prosvítit polévací vědro či saunový teploměr. Při potřebě velmi přesného osvětlení (např. hrany kamen) může zákazník využít on-line kalkulačku osvětlení na www.cariitti.com.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osvětlení bazénů


Do bazénů či venkovního prostředí je vhodné použít vodotěsná svítidla s krytím IP68 (trvalé ponoření do vody pod tlakem). Jde např. o svítidlo S-Paver 3215 od společnosti Cariitti, do něhož jsou napojena optická plastová či skleněná vlákna. Při použití čiré vnitř-ní čočky světlo vyzařuje pod úhlem 15°, při použití mléčné čočky pod úhlem 50°.
Nad vodní plochu i v okolí bazénu je také nutné instalovat osvětlení s krytím IP44.
Stylový duální projektor Poseidon je možné použít jako klasické svítidlo (2× 18W klasická žárovka) či jako projektor se 75W halogenovou žárovkou, který na vodě vykouzlí magickou atmosféru, či oba světelné zdroje dohromady. Je možné projektor doplnit efektem jiskření či změny barvy (šest barev – červená, žlutá, světle modrá, fialová, zelená, bílá). Barevnost se mění v nekonečné smyčce či zastavením na jedné barvě.
Působivým doplněním ochlazovací místnosti, bazénu nebo celého wellness může být tzv. hvězdné nebe (někdy také hvězdná obloha). Je to komplet projektoru a optických vláken, při použití rotační-ho kolečka mezi projektorem a svazkem vláken, který vzniklým „hvězdám“ dodá efekt jiskření.
Vlákna i projektor se instalují do podhledů. Velikost a intenzita takto vytvořeného hvězdného nebe závisí na počtu vláken – např. se 300 optickými vlákny lze připravit velkolepou mihotajícíse oblohu na prostoru 10 m2.
Při tomto počtu vláken je jejich délka následující: 25× 2,0 m, 50× 2,5 m, 75× 3,0 m, 75× 3,5 m, 50× 4,0 m, 25× 4,5 m. Dokonalost dojmu hvězdné oblohy dokreslí několik zakončení v podobě krystalů v kombinaci s vlákny.

www.finskasauna.cz